68 rocznica Bitwy pod Ewiną

W dniu 09.09.2012, w słoneczną niedzielę, uczniowie klasy III Gimnazjum w Garnku: Filip Kuklewski, Klaudia Musiał, Julita Pluta i Ewelina Ciupa wraz z opiekunem - wychowawcą Małgorzatą Ziębą wzięli udział w uroczystościach związanych z uczczeniem 68 rocznicy Bitwy pod Ewiną. Szkołę reprezentował sztandar szkoły, który uczniowie mieli ze sobą. Uroczystość ta zgromadziła wielu byłych żołnierzy- kombatantów, żołnierzy czynnych zawodowo, działaczy różnych grup i stowarzyszeń, uczniów i osób prywatnych. O godzinie 10.30 została odprawiona polowa msza święta w intencji poległych żołnierzy. Następnie wszyscy przenieśli się pod pomnik poległych, wysłuchali przemówień: organizatora pana Arkadiusza Ciacha -dyrektora Muzeum w Radomsku oraz jednego z żołnierzy biorących udział w Bitwie pod Ewiną. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z września 1944r., które miały miejsce w lasach Ewiny i okolic naszej Gminy. Obecni żołnierze oddali salwy honorowe na cześć poległych. Przedstawiciele wszystkich przybyłych grup, w tym uczniowie naszej szkoły, złożyli, przy dźwiękach werbli żołnierskich, kwiaty i wieńce oraz zapalili znicze pod pomnikiem poległych żołnierzy. Po części oficjalnej wysłuchali części artystycznej ku czci poległych. W części artystycznej wystąpiła młodzież ze szkół z Gidel i Pławna, Orkiestry Dęte z Gidel i z Pławna oraz Zespół Folklorystyczny Kraszewianki z Gminy Masłowice. W trakcie uroczystości zaprezentowały się grupy rekonstrukcji historycznych: pojazdy militarne, kawaleria oraz Radomszczański Klub Krótkofalowców SP7RPA. Jak zwykle dużą popularnością cieszyła się „żołnierska grochówka” gotowana specjalnie na tę okazję.

Ewina.jpg