Turniej „Kocham Cię, Polsko”

W dniu 4.02.2011r. odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. Tematem tej uroczystości były „Tradycje, obrzędy i zwyczaje polskie”. Tego typu uroczystości, apele były często poświęcone prezentacji różnych krajów, które są członkami Unii Europejskiej, strukturom unijnym, przybliżały uczniom ogólny zarys działalności tej organizacji zrzeszającej większość państw europejskich. Tegoroczny Dzień Europejski poświęcony był Polsce, jako że nasz kraj już od 6 lat jest członkiem UE. Jest to już drugi taki Dzień Europejski, który dedykowaliśmy wyłącznie Polsce. Tym razem polskim tradycjom i zwyczajom. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej - uczniowie gimnazjum wzięli udział w turnieju „Kocham Cię, Polsko!”. Wszyscy pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów i koleżanki. Każda drużyna będzie miała swojego rzecznika. Drużynie chłopców przewodniczył Filip Kuklewski - uczeń klasy I Gimnazjum, a drużynie dziewcząt Kasia Łakoma - uczennica klasy IIb Gimnazjum. Była to dla wszystkich lekcja tradycji, podczas której można się było wiele dowiedzieć. Całą uroczystość prowadziły Klaudia Musiał inbsp;Joanna Kusztal. Wnbsp;skład jury weszły: pani dyrektor Anida Chybalska, pani Luiza Juszczyk, pani Sławomira Mikulska - Jaśkiewicz, pani Izabela Canghelaris, pani Agnieszka Miarzyńska. W turnieju udział wzięły dwie pięcioosobowe drużyny złożone z przedstawicieli klas gimnazjalnych: drużyna dziewcząt i drużyna chłopców. Uczniowie rywalizowali w zadaniach pięciu kategorii: konkurs pytań, nazywanie zwyczajów i obrzędów na podstawie obejrzanej pantomimy (np. zaręczyny, chrzciny, śmigus dyngus, wieczerza wigilijna), kalambury (Wielkanoc, wesele, pasterka, karnawał, Walentynki, topienie Marzanny, wieniec adwentowy, choinka, opłatek, kolędnicy, kolęda, wieczór kawalerski, gromnica, Andrzejki), odgadywanie tytułów kolęd po urywkach tekstów mniej znanych zwrotek, zagadki słowne (podawanie poprawnej wersji pojęć takich jak np. jutka, zapusty, polepa, klapoki). Wszystkie konkurencje okazały się bardzo ciekawe dla uczniów, którzy solidnie przygotowali się do tego turnieju. Po zaciętej rywalizacji i dogrywce, którą była gra zręcznościowa, pierwsze miejsce zdobyła drużyna dziewcząt, ale tak naprawdę zwycięzcami byli również chłopcy. Różnica punktów była symboliczna. Wszyscy dobrze się bawili i chyba dużo cennych informacji zostało po tym turnieju w głowach zawodników, jak również obserwatorów.