WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

Co roku w listopadzie czcimy jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii - odzyskanie niepodległości. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Garnku odbyła się wieczornica patriotyczna pod hasłem: „ Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd pochodzi”.
Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor Katarzyna Jurkowska i powitała zaproszonych gości. Miejsca w pierwszym rzędzie zajęli przedstawiciele lokalnego samorządu – zastępca Wójta Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski, radni powiatowi i gminni. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością księża Alojzy Zatoń, Dariusz Tuczapski, pedagodzy, przyjaciele szkoły oraz mieszkańcy.
Impreza odbyła się w wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej. Najpierw wystąpili uczniowie klas starszych i poprowadzili przybyłych gości wierszem i piosenką przez smutne lata zaborów aż do dnia 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowali sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położyli na ukazanie ducha narodu polskiego, który nigdy się nie poddał. Przypomnieli daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład dzielnych rodaków. Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Nuty smutku przeplatały się z radosnymi brzmieniami. Całość programu dopełnił pokaz widowiskowego tańca krakowiaka w wykonaniu uczniów klas II i III. Ich występ wzbudził aplauz, szczególnie wśród rodziców. Wiele radości wywołała również końcowa piosenka „Kocham cię, Polsko”, która spowodowała spontaniczną reakcję - taniec na scenie najmłodszych widzów. Występ był ciekawą lekcją historii, która dostarczyła zebranym wielu wzruszeń. Recytatorzy, wokaliści, tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Po uroczystości wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
Nad przygotowaniem wieczornicy czuwali następujący nauczyciele: montaż poetycki - p. Joanna Wójcik, p. Dorota Kozłowska, oprawa muzyczna- p. Paweł Szumlas, taniec krakowiak – p. Jolanta Pruszek, p. Izabela Małek, dekoracje - p. Luiza Juszczyk, p. Magdalena Kos – Jafra. Wszystkim gościom dziękujemy za przybycie.

Dorota Kozłowska