SzkOła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku


Wycieczka w Kotlinę Kłodzką

W dniach 23-24 maja uczniowie Szkoły Podstawowej brali udział w szkolnej wycieczce w Kotlinę Kłodzką. W wyjeździe uczestniczyło 28 osób wraz z paniami Agnieszką Dróżdż, Renatą Chrostowską i Izabelą Canghelaris.
Kłodzko i okolice przywitało nas piękna słoneczna pogodą. Podczas pierwszego dnia mieliśmy możliwość zwiedzić miasto Kłodzko oraz jego podziemne przejścia. Następnym etapem wycieczki była Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie. Przewodnik kopalni w bardzo ciekawy i zaskakujący sposób przedstawił historię istnienia kopalni, jednak najwięcej atrakcji czekało na nas w samej kopalni. W skład podziemnej części muzeum wchodzi trasa turystyczna o długości 700 metrów, urządzona w dawnym polu górniczym „Piast”. Podczas zwiedzania trasy prezentowane były m.in. technologie zabezpieczania chodników, metody wydobycia i transportu węgla, urządzenia górnicze (kombajn górniczy, wrębiarka). Do ciekawostek trasy należą m.in. okazy skamieniałej araukarii czy tzw. „ul” czyli górnicza ubikacja. Wszyscy doświadczyli spotkania ze Skarbnikiem, duchem kopalni. Zwiedzanie trasy zakończyło sie przejazdem elektryczną kolejką. Następne przejechaliśmy do wsi Wambierzyce, w której znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Ponadto widzieliśmy również ruchome szopki, jedna z nich ma ponad 160 lat. Na nocleg udaliśmy się do Dusznik Zdrój, gdzie po kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po parku zdrojowym. W następny dniu czkały na nas równie ciekawe atrakcje. Udaliśmy się do Kudowy Zdrój, gdzie widzieliśmy Kaplicę Czaszek oraz park zdrojowy w Kudowie, gdzie mieliśmy chwilę odpoczynku na lody. Na koniec dnia czekał na nas Wielki Szczeliniec. Znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. w miejscu, do którego nie dochodzi żadna droga i nie może dojechać żaden pojazd. Dawno, dawno temu ludzie zafascynowani tym miejscem wybudowali tu 665 schodów i schronisko na szczycie - i tak pozostało do dziś. Dziś Szczeliniec Wielki i jego trasę turystyczną, na której początku jesteśmy, odwiedza około 200.000 turystów rocznie. Wszyscy dotarli na szczyt, zmęczeni, ale szczęśliwi.
Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się równie ciekawa i atrakcyjna wycieczka.

klod.jpg

Wróć

Copyright © 2010 - A.W.
zalecana przeglądarka - Internet Explorer v. 7.0
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie materiałów umieszczonych w serwisie - zabronione