MIEJSCE WOLNE OD NIENAWIŚCI

W lutym br. Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku otrzymał certyfikat "Miejsce wolne od nienawiści". Na to wyjątkowe odznaczenie uczniowie i nauczyciele pracowali od początku roku szkolnego, realizując międzynarodowy projekt pt. "Nienawiść - jestem przeciw". W projekt zaangażowani byli uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. W każdej klasie odbyły się tematyczne lekcje. Nauczyciele zwracali uczniom uwagę na formy i przejawy nienawiści w życiu codziennym, w Internecie, kontaktach z rówieśnikami, uczulali na problem mowy nienawiści - zwłaszcza na portalach społecznościowych, a także uczyli tolerancji. W ramach programu zorganizowane zostały dwa konkursy dla uczniów. Klasy IV - VI uczestniczyły w konkursie na plakat pt. "Bez nienawiści i przemocy w sieci", natomiast uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w konkursie na prezentację multimedialną pod tym samym tytułem. Uczniowie wykonali 18 plakatów oraz 6 prezentacji. Prace konkursowe stanowiły wystawę podczas Festiwalu Projektów Edukacyjnych, a później na korytarzu szkolnym.
Uczniowie dowiedzieli się i uświadomili sobie skalę zjawiska, jakim jest mowa nienawiści. Zaczęli dostrzegać je wokół siebie, wskazywać niewłaściwe zachowania, reagować na nie, zaczęli być bardziej wrażliwi na przejawy nienawiści.

nienawiść.jpg