SzkOła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku


ZS w Garnku przykładem otwartej szkoły

"Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza". W myśl tej idei rok szkolny 2015/2016 określony został Rokiem Otwartej Szkoły. Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku od dawna realizuje tę ideę poprzez podejmowanie przedsięwzięć, które integrują społeczeństwo.
W kalendarz wydarzeń szkolnych wpisały się:
Dzień - coroczna uroczystość poświęcona rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II odbywa się w szkole oraz w kościele parafialnym dla wszystkich mieszkańców;
mikołajki - impreza skierowana dla wszystkich dzieci (nie tylko uczniów), którym rodzice chcą zapewnić niezapomniane spotkanie z Mikołajem, udział w zorganizowanych zabawach oraz obejrzenie przedstawienia w wykonaniu uczniów;
"Zielony marsz" ulicami Garnka odbywa się w każdym roku szkolnym z okazji Dnia Ziemi; uczniowie prezentują mieszkańcom "Listy dla Ziemi" oraz hasła o tematyce ekologicznej;
Dzień Dziecka - impreza plenerowa dla wszystkich dzieci z Garnka i okolicznych miejscowości, podczas której organizowane są gry, zabawy, pokazy strażackie, kiermasze oraz inne atrakcje;
maraton czytelniczy "Cały Garnek czyta dzieciom" - organizowany z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom; dzieci słuchają popularnych utworów w interpretacjach dorosłych; wśród osób czytających dzieciom są: radni Gminy Kłomnice, bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej, strażacy, policjanci, pielęgniarki z miejscowej przychodni, rodzice i nauczyciele;
akcja sportowa "Cały Garnek biega z nami" - bieg sztafetowy, w którym biorą udział zgłoszeni wcześniej uczniowie z każdej klasy, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy Garnka i okolic.
Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół im. B. Prusa w Garnku pielęgnują rodzimą historię i tradycję, uczestnicząc w przygotowaniach koncertów pamięci Edwarda Reszke, które co roku - w maju odbywają się w kościele parafialnym w Garnku. W ten sposób placówka współpracuje z Fundacją im. Edwarda, Jana i Józefiny Reszków.
W każdym roku szkolnym organizowane są spotkania rodziców i dziadków z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci i Dziadka.
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy w Zespole Szkół w Garnku- przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną filią w Garnku- zorganizowane zostało Narodowe Czytanie "Lalki", w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy Kłomnice, radni,bibliotekarze, dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół, lokalni przedsiębiorcy, harcerze i mieszkańcy miejscowości.
Również pierwszy raz, podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości w murach szkoły gościliśmy władze samorządowe, mieszkańców oraz Koło Gospodyń "Garnkowianki". Panie z KGW zaśpiewały piosenkę "Kwiaty polskie" oraz zaprezentowały własnoręcznie wykonany bukiet kwiatów z bibuły.
Szkoła współpracuje ze Świetlicą „Ochronka”, sołectwem, KGW oraz GBP - filią w Garnku w zakresie organizowania konkursów tj. "Garnek w kolorach", "Garnek na starych fotografiach" czy "Jesienny bukiet".
Przedstawiciele Gminy Kłomnice, radni oraz rodzice zapraszani są na wszystkie organizowane w szkole akademie, konkursy, a także festiwale projektów uczniowskich. Zespół Szkół im. B. Prusa w Garnku to przykład szkoły otwartej na kulturę, sztukę, sport oraz środowisko lokalne.

drzwi_otwarte.jpg

Wróć

Copyright © 2010 - A.W.
zalecana przeglądarka - Internet Explorer v. 7.0
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie materiałów umieszczonych w serwisie - zabronione