BEZPIECZNE ŻYCIE

„Bezpieczne życie” – program edukacyjny dla dzieci Klasa druga Zespołu Szkół im. B. Prusa w Garnku pod opieką wychowawcy p. Izabeli Małek w r. szk. 2014/2015 brała udział w programie„Bezpieczne życie”.
Jest on oparty na doświadczeniach Szwedzkiej Ligi Obrony Cywilnej i realizowany we współpracy z Komendą Główną PSP.
Nasza szkoła została wytypowana jako jedyna w Gminie Kłomnice placówka oświatowa do realizacji tego programu. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat i ma na celu poprawę bezpieczeństwa.Zajęcia obejmują dwa kursy tematyczne: „Bezpieczny Dom” oraz „Odnaleźć Zgubka”.
Uczniowie otrzymali dwa bezpłatne zeszyty ćwiczeń. Ich rysunkowi bohaterowie: rozsądna Kicia, lekkomyślny pies Rufi i zaradny Zgubek pomagali w ciekawy, pełen humoru i optymizmu sposób przyswoić sobie „Złote zasady” postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
W pierwszym semestrze dzieci uczestniczyły w kursie
„Bezpieczny Dom”. Podczas zajęć dowiedziały się:
• jak zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom w domu,
• co może stanowić zagrożenie dla dziecka,
• jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji,
• jak udzielić pomocy;
Na zakończenie pierwszej części programu p. dyrektor Anida Chybalska wręczyła drugoklasistom dyplomy ukończenia kursu.
W drugim semestrze uczniowie uczestniczyli w kursie „Odnaleźć Zgubka”.
Podczas kursu dzieci dowiedziały się:
• co zrobić, żeby nie wpaść w panikę, gdy zgubią się w lesie, • jak nie dopuścić do wychłodzenia organizmu,
• co zrobić, aby zostać szybciej odnalezionym;
Duża część zajęć miała charakter praktyczny i prowadzona była w terenie.
Uroczyste podsumowanie programu „Bezpieczne Życie" odbyło się na placu szkolnym 1.06.2015 r. podczas imprezy plenerowej z okazji Dnia Dziecka.
Klasa II miała okazję przekazać młodszym i starszym uczniom wiedzę zdobytą podczas programu. Zaśpiewała też ulubioną „Piosenkę Zgubka”. Zaproszeni goście – strażacy OSP w Karczewicach wręczyli dzieciom na pamiątkę praktyczne gwizdki, zawieszki odblaskowe i plany lekcji z dedykacją od Zgubka, a następnie zaprosili wszystkich na prezentację wozu strażackiego.
Dzieci uczestniczące w kursie bardzo przywiązały się do podręcznikowych przyjaciół: Kici, Rufiego i Zgubka. O zakończonym programie mówią: „…ciekawy, pożyteczny, przyjemny i szkoda że się już skończył”.
Izabela Małek
nauczycielka ZS w Garnku