SzkOła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Garnku


O konkursach poświęconych Tuwimowi

W bieżącym roku szkolnym biblioteka szkolna Zespołu Szkół im. B. Prusa w Garnku była organizatorem dwóch powiatowych konkursów poświęconych twórczości Juliana Tuwima. Powiatowy Konkurs na Ilustrację do Wiersza Juliana Tuwima oraz Powiatowy Konkurs Recytacji Poezji Juliana Tuwima ogłoszone zostały w związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima. Konkursy były formą popularyzacji wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum twórczości autora m. in. „Kwiatów polskich”.
Założeniem Powiatowego Konkursu na Ilustrację do Wiersza Juliana Tuwima było wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 dowolną techniką, przedstawiającej bohatera wybranego wiersza lub scenkę.
W konkursie wzięli uczniowie z 10 szkół: SP nr 13 w Częstochowie, SP nr 14 w Częstochowie,
SP nr 24 w Częstochowie, SP w Sadowie k. Lublińca, SP w Poczesnej, SP w Lgocie Małej,
SP w Kłomnicach, SP w Garnku,SP w Skrzydlowie, SP w Witkowicach.
Prace oceniane były
w dwóch kategoriach wiekowych przez jury w składzie: p. Anna Kusztal – artysta plastyk, rzeźbiarz,
p. Włodzimierz Grabowski – artysta plastyk, poeta, satyryk i p. Małgorzata Smolarczyk – bibliotekarz, pracownik filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach podczas posiedzenia w dniu 10 czerwca 2013r.

Wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego na Ilustrację do Wiersza J. Tuwima miało miejsce 12 czerwca podczas Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji J. Tuwima. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście: radna powiatu częstochowskiego p. mgr Lidia Burzyńska oraz radny Gminy Kłomnice p. Janusz Ciastek. W konkursie recytatorskim udział wzięło 20 uczniów z 7 gimnazjów. Zespół Szkół w Garnku gościł w swych murach reprezentantów Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, Gimnazjum w Blachowni, Gimnazjum w Starym Cykarzewie, Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu, Gimnazjum
w Witkowicach, Gimnazjum w Kłomnicach.
Recytatorów oceniało jury w składzie: p. Renata Krawiec – instruktor teatralny, p. Małgorzata Smolarczyk - bibliotekarz, pracownik filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach, p. Włodzimierz Grabowski - artysta plastyk, poeta, satyryk oraz p. Józef Żmudziński – doradca metodyczny języka polskiego w SOD w Częstochowie.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Częstochowie, ARiMR
w Częstochowie , roEFS w Częstochowie, Fundację E.J.J. Reszków, Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki w Tuliszkowie, Firmę Handlową „ELF” Tomasz Uchnast, Ciemna City w Częstochowie, Sklep Ogólnospożywczy D. Kołodziejczyk w Garnku, sklep SOFTMAR w Kłomnicach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek, a nauczyciele podziękowania.
Konkurs odbywał się w lirycznej scenerii. Uczestnicy występowali na tle pokoju z kominkiem, fotelem bujanym oraz stoliczkiem, na którym znajdowały się tomiki poezji Tuwima. Podczas konkursu recytatorskiego można było obejrzeć wszystkie prace plastyczne nadesłane na Powiatowy Konkurs Plastyczny, które zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej. Uczniowie Gimnazjum w Garnku przedstawili prezentację multimedialną pt. „Tuwim w interpretacji artystów”, dzięki której wszyscy przypomnieli sobie „Ptasie radio” w recytacji Ireny Kwiatkowskiej, „Lokomotywę” w interpretacji Piotra Fronczewskiego, „Wspomnienie” wykonane przez Czesława Niemena, „Miłość Ci wszystko wybaczy” w wersji Hanki Ordonówny oraz „Walc Brillante” w wykonaniu Ewy Demarczyk. Następnie uczniowie klas I –III szkoły podstawowej zaprezentowali własną interpretację wierszy dla dzieci Juliana Tuwima, a gimnazjaliści zaśpiewali - Bartek Ledwan „Wspomnienie” i Kasia Ciastek „Miłość ci wszystko wybaczy”. Chwile refleksji uczestnicy konkursu i goście spędzili przy słodkim poczęstunku, który ufundowali: Zakład Cukierniczy „Michaś” z Częstochowy, Piekarnia i Cukiernia BART – PIEK z Lgoty Wielkiej oraz Piekarnia Henryk Krysiak z Kłomnic.
Konkurs dostarczył wszystkim wielu wrażeń estetycznych. Pani Lidia Burzyńska podsumowała przedsięwzięcie w następujący sposób: „Dzięki takim konkursom, jak zorganizowany przez Waszą Szkołę Konkurs Recytacji Poezji J. Tuwima piękno mowy polskiej nigdy nie zaginie”. Pan Włodzimierz Grabowski natomiast w swojej wypowiedzi podsumował obydwa konkursy: „Poezja z malarstwem mają wiele wspólnego. Są to uzupełniające się sztuki. Obraz to milcząca poezja, a poezja to mówiący obraz.

Wróć

Copyright © 2010 - A.W.
zalecana przeglądarka - Internet Explorer v. 7.0
kopiowanie i nieautoryzowane wykorzystywanie materiałów umieszczonych w serwisie - zabronione